Supermarine Spitfire: Krása, která dokázala zabíjet

Stíhačka Supermarine Spitfire patří k nejznámějším jménům vojenské historie. Jaký byl bojový letoun, který podle mnohých zachránil svobodný svět?


Konstruktérům slavného Spitfire se nejprve příliš nedařilo

Historie britského jednomístného stíhacího letounu se datuje až do 20. let 20 století. Nicméně do vzduchu poprvé vznesl až roku 1936. Jeho konstruktérem byl Reginald Mitchell, který už předtím stavěl rychlostní plovákové letouny. Ty hned třikrát za sebou zvítězily ve slavném Schneiderově poháru. Nejvýraznější úspěch se ale měl teprve dostavit. V roce 1931 vzešel ze strany tehdejšího ministerstva letectví ve specifikaci F.7/30 požadavek na moderní stíhačku schopnou letět rychlostí až 400 km/h. Záměru se ujal právě konstruktér Mitchell. Odpovědí se stal jednoplošník Supermarine Type 224. Nicméně tento letoun se nakonec stal pro Mitchella a jeho tým zklamáním. Vyznačoval se otevřenou pilotní kabinu a mohutně zakapotovaným pevným podvozkem. Nicméně nedosahoval požadovaných výkonů. Vybaven byl motorem Rolls-Royce Goshawk o výkonu 600 koní.


Po úpravách se zrodila legenda, s níž létali i Češi

Následně tak byla vytvořena varianta Supermarine Type 300. Tento prototyp byl vůbec první celokovovou stíhačkou. Vybaven byl zatahovacím podvozkem a oproti svému předchůdci také disponoval rozpětím křídel zmenšeným o 1,8 m. První prototyp označovaný jako K5054 byl poháněný motorem Rolls-Royce Merlin C a dvoulistou dřevěnou vrtulí. První série nakonec doznala menších úprav a zrodila se legenda dodnes známá jako Spitfire. Vyznačovala se hlavně typickým geometrickým zakřivením křídel namísto tehdy běžně užívaného aerodynamického. Navržen byl tento letoun coby stroj s kratším doletem. Supermarine Spitfire se nakonec stal společně s modelem Hurrican pilířem britského stíhacího letectva během bitvy o Británii. Během ní v těchto stíhacích letounech létali také čeští a slovenští piloti.


Supermarine Spitfire se stal létající legendou

Šlo ostatně o jeden z nejlepších stíhacích letounů své doby. Nakonec se tento stroj zapsal do dějin letectví coby symbol vítězství RAF nad Luftwaffe, které používalo též velmi dobře známý stíhací letoun Messerschmitt. Ve službách Královského letectva Supermarine Spitfire vydržel až 50. let minulého století. Během své historie se vyráběl ve 24 verzích a vzniklo na 20 000 kusů. Jednotlivé varianty se od sebe lišily motory, výzbrojí či výstrojí. V současnosti zdroje uvádějí ještě asi 60 těchto letounů stále schopných letu. Námořního letectvo pak dokonce mělo k dispozici i námořní verze těchto letounů, které byly určeny pro  operace z palub letadlových lodí. Ty byly opatřeny motory Merlin i Griffon a nosily jméno Seafire. Letadel Seafire se vyprodukovalo zhruba 2 300 kusů.

Spitfire obvykle nesl čtyři, později osm kulometů Browning ráže 7,7 mm, které byly zabudovány v křídle letounu. Pozdější verze Spitfiru byly vybaveny také kanóny ráže 20 mm, což zlepšilo jeho účinnost při ničení nepřátelských letadel.


Technické údaje

  • Délka: 9,5 m
  • Rozpětí: 11,2 m
  • Výška: 3,8 m
  • Hmotnost prázdného letounu: 2 630 kg
  • Maximální vzletová hmotnost: 3 450 kg
  • Motor: Rolls-Royce Merlin C

Výkony

  • Max. rychlost: 662 km/h
  • Dolet: 698 km
  • Dolet s externí nádrží: 1 580 km
  • Maximální dostup: m

Zdroj: supermarine-spitfire.co.uk, uvedené parametry se mohou mírně lišit.


Chcete se s Supermarine Spitfire proletět?

simulátor stíhačky Spitfire Brno

Tento simulátor je jedinečným ve svém druhu v České republice díky své projekci na speciální kopuli. Každý letecký nadšenec jistě ocení autentické rozměry kokpitu a speciální vojenské mise, které vám umožní prožít pocity opravdového pilota tohoto legendárního letounu. Těšit se můžete také na vzrušující vzdušné souboje s dobovými letadly.