Airbus A320: Nenápadná hvězda brázdí nebesa už od 80. let

Airbus A320 je nejprodávanějším dopravním letadlem současnosti. Co je pro něj charakteristické a jaké nejdůležitější parametry nabízí?


Krátce o historii Airbus

Airbus je jedním z největších světových výrobců civilních letadel. Firma byla založena v roce 1970 a sídlí ve Francii. Společnost Airbus je známá svými inovativními letadly a spolu s Boeingem je jedním z hlavních hráčů na trhu civilního letectví. Mezi nejznámější modely letadel společnosti Airbus patří řada A320, A330, A350 a A380. Airbus také vyvíjí letadla pro různé účely, včetně krátkých a středně dlouhých letů, dálkových letů a nákladních letadel. Firma má továrny a výrobní zařízení po celém světě, včetně Evropy, Severní Ameriky a Asie. Zaměstnává desetitisíce lidí a je důležitým hráčem v evropském a světové ekonomice. Letadla jsou využívána leteckými společnostmi po celém světě a jsou známá svou spolehlivostí a vysokou technologickou úrovní.


Jak se zrodil Airbus A320

Jako Airbus A320 se označuje série civilních dvoumotorových proudových dopravních letounů s úzkým trupem. Určen je tento model primárně pro krátké a střední tratě. V současné době však létá i na zaoceánských letech. Maximální délka doletu činí 5 190 km a nejvyšší kapacita celkem 180 cestujících. Tyto varianty firma Airbus představila poprvé v roce 1984 a vůbec poprvé se typ A320 vznesl do vzduchu o tři roky později. Nicméně prakticky jeho kořeny sahají až do 70. let minulého století, kdy Airbus rozpoznal potenciál na menší letadlo. Novinka měla nahradit typy Boeing 727, Boeingu 737–100/200 a také DC-9. Mimo to se mělo jednat i o přímou konkurenci pro další generaci amerických strojů v podobě Boeingu 737–300/400/500 a MD-80.


Jaké jsou technické parametry letounu Airbus A320

Nicméně zadavatelé se v prvotní fázi obrátili na dodavatele Airbusu, nikoli na samotnou společnost. Konstrukční požadavky v podobě dvou turbinových motorů a cestovní rychlosti 0,84 Machova čísla se však ukázaly být nad síly původních oslovených dodavatelů a zakázka tak přepadla přímo samotnému Airbusu. Tento se jí zhostil více než důstojně. Airbus A320 se stal vůbec prvním modelem evropského výrobce s klasickým průřezem trupu. Tehdejší novinka byla ve svém segmentu zcela přelomovou, jelikož šlo o první civilní dopravní letadlo vybavené digitálním řídícím systémem fly-by-wire, což znamená, že z kokpitu se přenášejí pouze elektrické signály k servomotorům. Její uplatnění v komerčním letectví zapůsobilo revolučně. Primárním záměrem byla úspora hmotnosti. Kvůli tomuto systému nedisponuje klasickými kniply. Ty jsou nahrazeny takzvanými sidesticky umístěnými na bocích kabiny. Další ovládací prvky tvoří konvenční pedály směrového kormidla, ovládací páka vzdušné brzdy a kolečka pro manuální vyvažování horizontálních ocasních ploch, zapuštěná do středního pultu na obou stranách od pák ovládání tahu motorů. Poháněn je hned dvěma turbodmychadlovými motory s větším obtokovým poměrem.

Technické údaje

 • Délka: až 37,6 m
 • Rozpětí: 34,1 m
 • Výška: 11,8 m
 • Hmotnost prázdného letounu: 42,6 t
 • Maximální zatížení: 19,9 t
 • Max. počet pasažérů: 180 osob

Výkony

 • Motor: IAE V2500 (2x)
 • Maximální tah motoru: až 120 kN
 • Max. rychlost: cca 870 km/h
 • Dolet: cca 5 190 km
 • Maximální dostup: 12 500 m

Zdroj: airbus.com, uvedené parametry se mohou mírně lišit.


V čem spočívají nejdůležitější výhody modelu Airbus A320

Technologické inovace měly zajistit výraznější bezpečnost a provozní spolehlivost letadla. Ve srovnání s konkurenčním Boeingem 727, který byl tehdy nejpopulárnějším dopravním letounem, se varianta A320 od Airbusu vyznačovala hlavně nízkými výrobními náklady, ekonomičtějším provozem a výraznějším komfortem pro cestující. Vedle typů A318, A319 a A321 se tak stala jedním z nejúspěšnějších produktů svého tvůrce. Došlo k tomu přitom relativně v tichosti, letoun pro masy totiž v zásadě ničím podstatným nevyniká. Do současnosti se již vyrobilo více než 4 600 kusů. Aktuálně se tak jedná dokonce o druhou nejrozšířenější řadu proudových dopravních letadel. Využívá se po celém světě a tento stroj létá i v barvách českých národních aerolinií ČSA.


Chcete se s Airbus A320 proletět?

Staňte se pilotem Airbusu A320

Vše začíná krátkou instruktáží, která zahrnuje úvod do celého průběhu letu, seznámení s ovladači a správným ovládáním letadla. Během celého letu je účasten instruktor, připravený pomoci, protože ano, těch tlačítek je opravdu hodně. Na výběr máte z celkem 24 000 letišť, na která můžete cvičně přistát, a dokonce i několik krizových situací během letu. Kromě toho si můžete vzít s sebou několik cestujících do business třídy, aby si mohli užít také zážitek z pilotování letadla a to skrze boční okénka.