Douglas DC-9 jako předchůdce dnešních legend

McDonnell Douglas DC-9, znám také jednoduše jako Douglas DC-9, je americké dvoumotorové dopravní letadlo, které se ve svém oboru stalo významným pojmem. Proč tomu tak bylo?


Krátce o historii McDonnell Douglas

McDonnell Douglas byla americká letecká společnost, která vznikla v roce 1967 sloučením společností McDonnell Aircraft Corporation a Douglas Aircraft Company. Společnost byla známá svými vojenskými letadly a civilními dopravními letadly. Mezi její nejznámější produkty patřily letouny jako F-4 Phantom II, F-15 Eagle a F/A-18 Hornet. Vyráběla také civilní dopravní letadla, jako byly například DC-9, MD-80 a MD-11. Tyto letouny byly populární pro krátké a střední trasy a hrály důležitou roli v leteckém průmyslu. V roce 1997 byla společnost McDonnell Douglas převzata společností Boeing.


Kde se začala psát historie letounu Douglas DC-9

Douglas DC-9 je americké dopravní letadlo určené pro krátké tratě. Tento model se stal jedním z nejúspěšnějších dopravních letounů vytvořených podle návrhu firmy McDonnell Douglas, kterou později získala společnost Boeing. Jedná se o dvoumotorový dolnoplošník. Jeho vývoj byl zahájen roku 1960 na základě poptávky po proudovém dopravním letadle právě na střední a krátké tratě. Po takovém řešení se nicméně začal dopravce poohlížet už v 50. letech 20. století a už v té době tak existovaly první plány na jeho vývoj. Výsledkem těchto snah se stal model Douglas DC-9, u kterého byl kladen důraz především na vysokou ergonomii stroje a co nejnižší provozní náklady. Vznikl tak úzkotrupý letoun střední velikosti. Pro pohon používá dvojici motorů Pratt a Whitney JT8D.


Jaký vývoj prožil Douglas DC-9

Po původním DC-9 následovala v roce 1980 druhá generace, řada MD-80, prodloužený DC-9-50 s větším křídlem a vyšší maximální vzletovou hmotností. Ta se počátkem 90. let vyvinula do třetí generace MD-90, kdy byl trup opět protažen a letoun dostal do výbavy motory typu V2500 s vysokým obtokovým poměrem a modernizovanou pilotní kabinou. Kratší a poslední verze, která získala označení MD-95, byla po fúzi společnosti McDonnell Douglas s Boeingem v roce 1997 přejmenována na Boeing 717. Poháněna je motory Rolls-Royce BR715. Lze tak říci, že zřejmě žádné jiné civilní dopravní letadlo neprošlo tolika modifikacemi jako právě DC-9. Celkem se ho k dnešnímu vyrobilo 976 kusů. Sériová výroba byla oficiálně ukončena v roce 1982. Podle posledních dostupných údajů z února 2023 je v provozu ještě celkem 22 strojů DC-9. Mezi provozovatele patří Aeronaves TSM, Ameristar Charters a další společnosti s menším počtem letadel.

McDonnell Douglas DC-6B
McDonnell Douglas DC-6B akrobatické skupiny Flying Bulls. DC-9 tvarově vychází z tohoto typu.

Chcete se s dopravním letadlem proletět?

řízení dopravního letadla jako dárek

Poté, co se usadíte do sedačky, Vás doprovodí zkušený instruktor jako kopilot, který je připraven vám pomoci po celou dobu letu, zejména během přistání. S 5 obrazovkami o rozsahu 270 stupňů okolo kokpitu poskytuje simulátor nevídaně autentický zážitek, který se blíží skutečnému létání. Chybět nebude ani drnčení a vibrace podlahy a sedaček, které ještě více zvýrazní pocit, že jste ve vzduchu.