Aviatická pouť a její historie + ročník 2024

Aviatická pouť Pardubice představuje tradiční akci ve východočeských Pardubicích. Jaká je historie tohoto podniku a co všechno mohli vidět diváci letošního ročníku?

Jaká je historie Aviatické poutě v Pardubicích

Tradiční letecké dny známé pod názvem Aviatická pouť se konají na Letišti Pardubice, a to pravidelně již od roku 1991. V tomto roce se událost konala v květnu, tehdy měla podobu přeletu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy, a to na replice aeroplánu Demoiselle. Již v této podobě ale navázala i na starší Memoriály Ing. Jana Kašpara. Na organizování této připomínky letecké tradice na Pardubicku se podíleli Josef Hadinec a Jaroslav Janda. Později se pak událost přesunula na červen. Stalo se tak v roce 1995. Její program tvoří vystoupení akrobatických skupin, replik historických letadel i přehlídka skutečných a provozuschopných exemplářů letadel. Přehlídky se účastní ti nejlepší piloti v dobových kostýmech. Především pozemní velkoprostorové scény si podle organizátorů získaly značkou oblibu návštěvnické veřejnosti.


Jaké stroje se zúčastnily Aviatické pouti v minulosti

Vůbec nejčastěji se Aviatické pouti účastní letoun z období druhé světové války Spitfire. V minulosti se do přehlídky zapojily například též letadla, která sloužila u československé armády, například MiG-21, MiG-15, MiG-23 nebo Su-25. V uplynulých ročnících mohlo obecenstvo vidět například také modely F-4 Phantom a F-16. Pardubické Aviatické pouti se též účastnili čeští piloti bojující za druhé světové války v řadách britské RAF. Ovšem postupující čas je neodvratitelný a v současné době tak tito pamětníci již nejsou mezi námi a dnešní podoba celé akce tak již pouze vzpomíná na jejich odkaz. K pravidelným účastníkům patří i známý český akrobatický pilot Martin Šonka. Ten v průběhu své účasti vystřídal již několik letounů. Svoje dovednosti tak v uplynulých letech předváděl například na cvičném Zlinu Z-142 CAF.


Jaká byla Aviatická pouť 2024

Letos proběhl v Pardubicích konkrétně již 32. ročník Aviatické pouti. Ten letiště hostilo o víkendu 1. a 2. června. A navzdory nepříliš přejícímu počasí ho mohou hodnotit organizátoři jako úspěšný. Tyto akce se tradičně těší výraznému zájmu obecenstva, což se potvrdilo i zde, na celou akci se přišlo podívat 27 000 lidí. Samotný letový program konkrétně trval více než pět hodin. Jeho hlavním „tahákem“ se staly moderní vojenské stroje a letecké dynamické ukázky, ale také prezentace historických letounů. Zaujal také dobový polní tábor britské RAF z období druhé světové války.

Návštěvníci tak mohli především shlédnout společné průlety vojenského transportního letounu CASA C-295M, který byl největším vojenským letadlem, jež bylo na akci k vidění, a stíhacích letounů JAS-39 Gripen. Pomyslným zlatým hřebem celého programu se stal výsadek dvaceti příslušníků 43. výsadkového pluku. Vystoupení doplnily tóny skladby Vltava Bedřicha Smetany. Šlo tak o jeden z bodů celého dne, který za sebou zanechal mimořádně impozantní dojem. Domácí scénu zastoupilo mimo jiné plzeňské sdružení Classic Trainers. Do Pardubic se tak podíval i North American AT6C Harvard Mk.2 a dvouplošník Boeing B 75N1 Kaydet. K prohlédnutí byla například i replika nejstaršího letounu Blériot. Více o letounech na Aviatické pouti


Krátké představení několika zajímavých letounů:

Pilatus PC-9M

Pilatus PC-9

Pohled na dvoumístné Pilatusy s výkonným turbovrtulovým motorem neevokuje, že od prvního vzletu prototypu letounu PC-9 uplynulo plných čtyřicet let. Během letecké přehlídky spojuje jejich elegantní design s akrobatickými manévry slovinský vojenský pilot Andrej Fiorelli, který s letadlem dosahuje dokonalé harmonie. Jeho dynamická letová show byla překvapením, předvedl akrobacii, kterou by člověk nečekal od vojenského cvičného stroje. Není proto divu, že jeho představení s Pilatusem před několika lety získalo ocenění na prestižní britské letecké show RIAT.

AH-1 Cobra

Bitevní vrtulník AH-1 Cobra

Vrtulník AH-1 Cobra je vojenský bitevní vrtulník vyvinutý společností Bell Helicopter v 60. letech 20. století pro potřeby armády Spojených států. Cobra je specializovaným strojem určeným především k útokům na pozemní cíle a průzkumným misím. Patří mezi ikonické stroje, které byly nasazeny ve vietnamské válce od roku 1967 – 1975 a později v řadě dalších konfliktů.

První verze, AH-1G, byla vybavena kanónem M28 20mm a raketami. Později byly vyvinuty modernizované varianty, jako například AH-1W Super Cobra, které byly vybaveny pokročilejšími senzory a zbraněmi. Další variantou je například AH-1Z Viper, která byla modernizována pro potřeby 21. století s lepší avionikou, zbraněmi a schopnostmi boje ve dne i v noci.

Na Aviatické pouti se předvedla hradecká Cobra, která „útočila“ na pozice Vietkongu. Šlo samozřejmě o účastníky vojenských historických klubů v dobových uniformách s autentickými zbraněmi.

I Vy máte možnost se s tímto vrtulníkem proletět! Více o letu s Cobrou v Hradci Králové

Boeing B 75 Stearman

cvičný dvouplošník Boeing B 75 Stearman

Boeing B-75 Stearman je dvoumístný dvouplošník, který se stal legendárním ve 30. a 40. letech 20. století. Byl navržen v roce 1933 a zkonstruován v USA. Používán byl nejen pro výcvik vojenských pilotů, ale i civilních pilotů. Poháněn byl různými motory v závislosti na verzi a účelu, včetně motorů Continental a Lycoming.

Dnes jsou některé B-75 Stearmany stále provozovány jako historické letouny a jsou oblíbené pro jejich klasický vzhled a schopnosti. Jsou tedy vyhledávané pro letecké show přičemž některé exempláře jsou zachovány pouze v muzeích. Na Aviatické pouti se představil v barvách britské RAF. Konkrétně jde o letoun českých majitelů a jeho domovským letištěm je Plzeň – Líně. Více o tomto letounu


Ročník 2024 ovlivnilo počasí

Kvůli nepřízni počasí se však program musel bez některých avizovaných částí i obejít. Vidět nakonec nebyl ME-108 Tajfun, který měl být náhradou za Bf-109 G14. Ten z vystoupení přitom vypadl pouhé tři dny před uskutečněním kvůli nedokončenému záletu. Nepřízeň počasí nakonec byla důvodem, proč diváci přišli také o pilota a zakladatele Red Bull Air Race Pétera Besenyeiho se speciálem Corvus 540 Racer i dalšího zástupce ze stáje Red Bull, Felixe Baumgartnera avizovaného jako skokana z vesmíru. Jak pro média uvedl ředitel letecké přehlídky Petr Kovačka, nedorazil například též původně vzácnou podívanou slibující stíhací letoun Messerschmitt 262. Důvodem bylo špatné počasí nejen v Česku, ale i v Německu, nad Bavorskem. Nakonec tak ročník 2024 přinesl na tři desítky letounů z původní padesátky. Již zmiňovaný Martin Šonka naopak letos nechyběl. Tentokrát se předvedl na akrobatickém speciálu Extra 300SR a opět také na cvičném letadle Z-142C AF.

Tradiční doprovodný program pro letošní rok zastupovala stanoviště ŘLP, CLV, Armády ČR, PČR – vězeňské služba a cizinecké policie, vyzkoušet si bylo možno některý ze simulátorů, které představila 1. Flight – výcviková letka. Podívat se též zájemci mohli na historickou vojenskou techniku a přistavená vozidla z Autoveteran klubu.